Η απόλυτη “κηδεία” – Ο Άγιαξ “πέταξε έξω” και την Γιουβέντους!

Ο Άγιαξ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στο Champions League. Έτσι, μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης, η ολλανδική ομάδα απέκλεισε και την Γιουβέντους, πετυχαίνοντας μία απίστευτη νίκη με ανατροπή μέσα στο Τορίνο (1-2).

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβαλε μπροστά στο σκορ την ιταλική ομάδα στο 28ο λεπτό και και φάνηκε πως η Γιουβέντους το… είχε το ματς. Λάθος. Και μεγάλο μάλιστα, αφού έξι λεπτά αργότερα ο Ντε Μπεκ έφερε το ματς ίσια κι ας είχε η “Μεγάλη Κυρία” τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόλυτη ανατροπή. Ο Άγιαξ “ανέβηκε” κέρδισε μέτρα και την κατοχή της μπάλας, η Γιουβέντους αδυνατούσε να βρει λύση και ο «Αίαντας» «πάγωσε» το γήπεδο όταν ο Ντε Λιχτ κέρδισε στον… αέρα τους Ρουγκάνι και Σάντρο κι έκανε με κεφαλιά το 1-2 στο 67′.

Όσο κι αν προσπάθησαν ο Κριστιάνο Ρονάλντο και η παρέα του, γκολ δεν έβαλαν με τους Ολλανδούς να παίρνουν μια πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League μετά από 21 χρόνια. Μάλιστα και τη σεζόν 1996-97 είχαν αποκλειστεί και πάλι τη Γιουβέντους.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μ.Αλέγκρι): Σέζνι, Ντε Σίλιο (64’ Κανσέλο), Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Α.Σάντρο – Πιάνιτς, Τσαν, Ματουϊντί, Μπερναντέσκι (80’ Μπεντακούρ), Ντιμπάλα (46’ Κιάν), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΑΓΙΑΞ (Ε. Τεν Χαγκ): Ονάνα, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Μαζραουί (11’ Σινγκράβεν, 82’ Μαγκαγιάν), Σένε, Ντε Γιονγκ, Φαν ντε Μπεκ, Ζίγεκ (88’ Χούντελαρ), Νέρες , Τάντιτς .