«Καθάρισε» εύκολα η Ατλέτικο – Αήττητη η Γιουβέντους

Η Ατλέτικο Μαδρίτης… έκανε το καθήκον της, επικρατώντας της αδιάφορης και ουραγού Λοκομοτίβ Μόσχας με 2-0 και πέρασε ως δεύτερη του τέταρτου ομίλου στους «16» του Champions League.

Οι «ροχιμπλάνκος» έδειξαν από νωρίς τα… δόντια τους, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζοάο Φέλιξ. Στη συνέχεια χωρίς να κάνουν την μεγάλη φάση στα αντίπαλα καρέ, διατήρησαν άνετα το προβάδισμα, με τον Φελίπε στο 54’ να διπλασιάζει το σκορ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο αγώνα του τέταρτου ομίλου, η Γιουβέντους αν και δυσκολεύτηκε, επιβλήθηκε με 2-0 της Λεβερκούζεν στη Γερμανία. Οι πρωταθλητές Ιταλίας έπρεπε να φτάσουν στο 75΄για να πάρουν το προβάδισμα με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ το τελικό 2-0 έγινε από τον Ιγκουαϊν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.