«Καθάρισε» σε ένα ημίχρονο η Μπαρτσελόνα

Έχοντας εξαιρετική απόδοση στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε εύκολα με 3-1 της Νάπολι στο «Καμπ Νου» και σε συνδυασμό με το ισόπαλο 1-1 στην Ιταλία, πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης, η οποία θα γίνει στη Γερμανία.

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν τον αγώνα αρκετά δυνατά και μόλις στο 10’ βρέθηκαν σε θέση οδηγού με το Λενγκλέτ να είναι σκόρερ. Η υπεροχή των Ισπανών συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Μέσι να διπλασιάζει το προβάδισμα της ομάδας στο 23μετά από εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια.

Ο Αργεντινός επτά λεπτά αργότερα είδε το VAR να το ακυρώνει σωστά το δεύτερο γκολ που σημείωσε για χέρι πάνω στη διεκδίκηση της μπάλας, Ωστόσο αυτό δεν επηρέασε την Μπαρτσσελόνα που βρήκε και τρίτο γκολ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σουάρες στο 45+1’. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 3-1 με πέναλτι του Ινσίνιε.

Στο δεύτερο μέρος, οι Καταλανοί δεν άφησαν την κατοχή, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία τους, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν άλλες επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία της Νάπολι. Με το πέρασμα του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι συμβιβάστηκαν με την ιδέα του αποκλεισμού και η Μπαρτσελόνα με τον δείκτη του σκορ. Έτσι το 3-1 δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το τέλος.