Με ήρωα τον Βλαχοδήμο η Μπενφίκα – Πρόκριση με ήττα η Μάλμε

Το αποτέλεσμα που ζητούσε για την πρόκριση της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Μπενφίκα, μένοντας στο ισόπαλο 0-0 απέναντι στην Αϊντχόφεν.

Στο πρώτο ημίωρο η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, αλλά στο 32′ ο Βερίσιμο άφησε με αριθμητικό μειονέκτημα τους Πορτογάλους. Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες στην περιοχή του Βλαχοδήμου. Ωστόσο, ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν καθοριστικός, κρατώντας το μηδέν για την εστία του με εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Ήττα με 2-1 στη Βουλγαρία από την Λουντογκόρετς αλλά πρόκριση για την Μάλμε. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο δέκατο λεπτό με τον Νεντιάλκοφ. Η απάντηση των Σουηδών ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπιρνάντσεβιτς, Οι ελπίδες της Λουντογκόρετς αναπτερώθηκαν στο 60’ όταν ο Σωτηρίου μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που έκανε ο Τσόλακ.

Εκτός έδρας επικράτηση με 3-2 για τη Γιουνγκ Μπόις επί της Φερεντσβάρος.