Με νορβηγική… υπογραφή!

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ, η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν, παίρνοντας έτσι το πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με το στείρο 0-0 να είναι το αποτέλεσμα που συνόδεψε τους ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια.

Με την επανέναρξη της αναμέτρησης, τόσο η Ντόρτμουντ όσο και η Παρί Σεν Ζερμέν έδωσαν στον αγώνα εξαιρετικά γρήγορο ρυθμό. Αυτοί, που τελικά τα κατάφεραν ήταν οι γηπεδούχοι, με τον Χάαλαντ στο 69’ να ανοίγει τον δείκτη του σκορ.

Η απάντηση των Παριζιάνων ήταν άμεση, καθώς έξι λεπτά αργότερα  ο Νεϊμάρ μετά από την εξαιρετική ασίστ του Εμπαπέ έκανε το 1-1. Ωστόσο, τον τελευταίο λόγο είχε ο Χάαλαντ που στο 77’ πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, με σουτ έξω από την περιοχή.