Νίκη για την Πόρτο, πρόκριση για την Τσέλσι

Νίκη χωρίς αντίκρισμα για την Πόρτο με 1-0 απέναντι στην Τσέλσι, καθώς οι «μπλε» ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση για την τετράδα του Τσάμπιονς Λιγκ, λόγω του σκορ του πρώτου αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Οι Πορτογάλοι στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου να απειλήσουν τους Άγγλους, οι οποίοι κράτησαν με άνεση ανέπαφη την εστία τους. Με τη έναρξη του δεύτερου μέρους, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με το σκηνικό να θέλει τον Πόρτο να πιέζει χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Από το 60’ και μετά οι «μπλε» ανέβασαν την απόδοση τους και δημιούργησαν ευκαιρίες, μην σκοράροντας. Η Πόρτο τελικά ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν την νίκη, με τον Ταρέμι να σκοράρει στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.