Νίκη και Europa League η Λειψία – Άνετη η Παρί

Την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και την πρόκριση της στο Europa League πανηγύρισε η Λειψία, επικρατώντας με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «ταύροι» άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Σόμποσλαϊ να «αδειάζει» υπέροχα τον Στέφεν πλασάροντας προ κενής εστίας,. Οι «πολίτες» προσπάθησαν να απαντήσουν πριν βγει το ημίχρονο, με τον Φόντεν όμως να στέκεται εξαιρετικά άτυχος αφού η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στην επανάληψη, η Λειψία έβαλε γερές βάσεις νίκης στο 71ο λεπτό παίρνοντας… αέρα δύο τερμάτων με ωραίο σουτ του Αντρέ Σίλβα από το ύψος της μεγάλη περιοχής. Έξι λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Μαχρέζ μείωσε για τους Άγγλους με κεφαλιά «ψαράκι.

Την ίδια στιγμή η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε εύκολα με 4-1 της Κλαμπ Μπριζ.

Ο Μπαπέ με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλε σε θέση οδηγού τους πρωτευσιάνους, ενώ στο 38’ ο Μέσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς και στο 68’ ο Ριτς μείωσε για τους Βέλγους. Στο τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 76’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέσι.