Πέρασε από τη Γαλλία και αγκάλιασε την πρόκριση η Πόρτο

Σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Πόρτο πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Μαρσέιγ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με το εν λόγω αποτέλεσμα οι «δράκοι» θέλουν έναν βαθμό στους δύο εναπομείναντες αγώνες για να κλειδώσουν την πρόκριση.

Αυτό βέβαια μπορεί να γίνει και στην περίπτωση που οι Πορτογάλοι δεν χάσουν με διαφορά τριών γκολ και πάνω από τον Ολυμπιακό, στο μεταξύ τους αγώνα.

Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα, με τον Σανούσι να ανοίγει το σκορ στο 39ο λεπτό. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα, με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα στο 72’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα από το σημείο του πέναλτι.