«Πέρασε» από την Ολλανδία και… βλέπει πρόκριση η Ρεάλ Μαδρίτης

«Πέρασε» από την Ολλανδία και... βλέπει πρόκριση η Ρεάλ Μαδρίτης

Με το νικηφόρο 2-1 έφυγε από το Άμστερνταμ η Ρεάλ Μαδρίτης νικώντας την ομάδα του Άγιαξ στο πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση εμφανώς καλύτερα και πίεσαν τους Μαδριλένων, δημιουργώντας αρκετούς κινδύνους στην περιοχή του Κουρτουά. Ο «Αίαντας» μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το γκολ του Ταλιαφίκο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ μετά τη χρήση του VAR.

Αφού ο Άγιαξ, δεν κατόρθωσε ν’ αξιοποιήσει τις δικές του ευκαιρίες, η Ρεάλ στη δεύτερη φάση της στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε το γκολ. Συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό ο Βινίσιους κάνοντας εξαιρετική κίνηση προς τα μέσα, πήρε όλη την άμυνα του Άγιαξ πάνω του, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μπενζεμά που με σουτ δεξιά από το σημείο του πέναλτι, άνοιξε το σκορ για τη «βασίλισσα».

Η απάντηση του Άγιαξ ήρθε ένα τέταρτο αργότερα, με τον Ζίγιεκ να πλασάρει μετά τη σέντρα του Νέρες. Ωστόσο η Ρεάλ σε μια γρήγορη αντεπίθεση και βρίσκοντας τον Άγιαξ ανοικτό πίσω, κατάφερε στο 87’ να βρει το γκολ της νίκης. Ο Καρβαχάλ έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Ασένσιο σε κενή εστία, αφού ο Ονάνα είχε κάνει προσπάθεια να βρει την μπάλα και δεν το έπραξε, έκανε το 1-2.