Σκορ πρόκρισης για την Αταλάντα

Ξεκάθαρο προβάδισμα για την  πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Αταλάντα μετά την εντός έδρας επικράτησή της με 4-1 επί της Βαλένθια, στην πρώτη εκ των δύο αναμετρήσεων ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο τη Βαλένθια, με τους Ισπανούς να χάνουν γρήγορα την κατοχή της μπάλας. Η υπεροχή των γηπεδούχων επέδωσε καρπούς στο 16’ όταν ο Χάτεμπερ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Με τη ψυχολογία στα ύψη, η Αταλάντα έλεγξε απόλυτα τη ροή της αναμέτρησης φτάνοντας στο 2-0 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στο βολίδα του Ίλισιτς.

Η συνέχεια στο… πάρτι της ομάδας του Γκασπερίνι δόθηκε στο δεύτερο μέρος, καθώς στο 57ο λεπτό ο Φρέουλερ ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, πριν ο Χάτεμπερ στο 62’ κάνει το 4-0. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Βαλένθια στη συνέχεια ήταν να μειώσει τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Τσέρισεφ.