Τυφώνας Μπάγερν Μονάχου έκανε… πλάκα με οκτώ γκολ στην Μπαρτσελόνα!

Τυφώνας Μπάγερν Μονάχου έκανε... πλάκα με οκτώ γκολ στην Μπαρτσελόνα!

Κάνοντας… όργια στον αγωνιστικό χώρο του «Ντα Λουζ» η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με 8-2 την Μπαρτσελόνα και γράφοντας ιστορία, έγινε η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στην ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν το πάρτι μόλις στο τέταρτο λεπτό του αγώνα με τον Μίλερ να ανοίγει το χορό των γκολ. Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήρθε άμεσα με τον Αλάμπα στο 7’να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Νόιερ. Μάλιστα οι Καταλανοί είχαν την ευκαιρία να φτάνουν στην ολική ανατροπή λίγα λεπτά αργότερα, αλλά ο Μέσι έχασε μοναδική ευκαιρία από πλεονεκτική θέση. Και αφού η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, η Μπάγερν μπήκε για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ με τον Πέρισιτς στο 22’. Μετά το γκολ που τους έδωσε το προβάδισμα οι Γερμανοί έβαλαν το πόδι στο γκάζι και σε διάστημα εννιά λεπτά σημείωσαν ακόμα δύο γκολ με τον Γκνάμπρι και Μίλερ.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα έδειξε τη θέληση να πιέσει και στο 57’ ο Σοάρες μετά την ασίστ του Άλμπα έκανε το 4-2. Οι όποιες ελπίδες των Ισπανών πήγαν… περίπατο στο 63’ όταν ο Κίμιχ επανέφερε τη διαφορά στα επίπεδα των τριών γκολ. Με την πάροδο του χρόνου, οι «μπλαουγκράνα» έδειξαν ότι παραδόθηκαν, πράγμα που πλήρωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, οι Λεβαντόφσκι (82’) και Κουτίνιο (85’ και 89’) έδωσαν διαστάσεις… θριάμβου στο τελικό αποτέλεσμα.