Αγχωτική πρόκριση για την Ίντερ

Την παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας εξασφάλισε η Ίντερ, μετά την εντός έδρας επικράτησή της με 2-1 επί της Φιορεντίνα στη ρεβάνς του ισόπαλου πρώτου αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στον δρόμο προς τον τελικό του θεσμού θα είναι η Νάπολι.

Ύστερα από ωραίο συνδυασμό αλλά και μπέρδεμα στην περιοχή, η Ιντερ άνοιξε το σκορ στο 44′ με το πλασέ του Καντρέβα σε κενό τέρμα και στην επανάληψη κυριάρχησε. Στο 60′ μετά το κόρνερ του Πούλγκαρ, ο Μάρτιν Κάσερες έκανε το 1-1 με κεφαλιά, όμως για καλή τύχη των Nerazzurri, στο 67′ με σουτ από το όριο της περιοχής έπειτα από απομάκρυνση, ο Μπαρέλα έγραψε το 2-1 που ήταν και το τελικό.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ιντερ έκανε το νέο απόκτημα, Κρίστιαν Ερικσεν, που έπαιξε περισσότερα από 25 λεπτά.