Ανατροπή και στον τελικό… ανόδου η Ντέρμπι

Την άνοδο στον πρώτη τη τάξει κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου θα διεκδικήσει (απέναντι στην Άστον Βίλα) η Ντέρμπι, καθώς επικράτησε με 4-2 της Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ», ανατρέποντας μάλιστα και το σκορ του πρώτου αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα αφού οι παίκτες του Μαρσέλο Μπιέλσα άνοιξαν το σκορ με τον Ντάλας στο 24ο λεπτό. Η απάντηση για τα «κριάρια» ήρθε σε πολύ κρίσιμο σημείο αφού ο Μάριοτ έκανε το 1-1 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45’).

Με τη σέντρα του δεύτερο μέρους, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έφτασε στην ανατροπή του σκορ, με τον Μάουντ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Γουίλσον.

Το ματς ισορρόπησε άμεσα, αφού στο 62’ ο Ντάλας με το δεύτερο γκολ του μείωσε σε 2-3 (3-3 το συνολικό). Στο 78’ ο Μπεράρντι δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη μέσα σε 9λεπτά κι άφησε τη Λιντς με παίκτη λιγότερο για το φινάλε. Η Ντέρμπι, πήρε και πάλι τα ηνία και με τον Μάριοτ στο 85’ έκανε το 2-4 και κράτησε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα το εισιτήριο του τελικού στο χέρι της.