Διπλό ελπίδας για την Μίλαν

Τις ελπίδες που έχει για την πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα διατήρησε η Μίλαν που επικράτησε εύκολα με 4-1 της Σαμπντόρια στη Γένοβα για την 37η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Μετά από αυτή τη νίκη (8η στους τελευταίους 11 αγώνες, στους οποίους διατηρεί το αήττητο), έφτασε τους 63 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τη Ρόμα, η οποία αγωνίζεται αργότερα στην έδρα της Τορίνο. Αν κερδίσει, όλα τελειώνουν απόψε, αλλά αν στραβοπατήσει, τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική.

Η Μίλαν μπήκε σε θέση οδηγού μόλις στο τέταρτο λεπτό με την κεφαλιά του Ιμπραϊμοβιτς.  Παρά το καλό ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν και άλλα γκολ, πράγμα που διατήρησε το 1-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Τσαλχάνογλου και  Ιμπραϊμοβιτς να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ. Στο 87’ ο Άσκιλτσεν μείωσε για τους γηπεδούχους, πριν ο Λεάο στο 90’ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας

Σασουόλο-Τζένοα 5-0 (26’ Τραορέ, 40’ Μπεράρντι, 66’ & 77’ Καπούτο, 74’ Ρασπαντόρι)

Λάτσιο-Μπρέσια 2-0 (17’ Κορέα, 82’ Ιμόμπιλε)

Σαμπντόρια-Μίλαν 1-4 (87’ Άσκιλτσεν / 4’, 58’ Ιμπραήμοβιτς, 54’ Τσαλχάνογλου, 90’ Λεάο)

Βερόνα-Σπαλ 3-0 (7’ & 11’ Ντι Καρμίνε, 47’ Φαραόνι)

Ουντινέζε-Λέτσε 1-2 (36’ Σαμίρ / 40’ πεν. Μανκόζου, 81’ Λαπαντούλα)