Δύσκολο “τρίποντο” και 2Χ2 για την Άρσεναλ

Δύσκολο "τρίποντο" και 2Χ2 για την Άρσεναλ

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις πρωταθλήματος πανηγύρισε η Άρσεναλ, κάμπτοντας δύσκολα με 2-1 το εμπόδιο της Γουέστ Χαμ.

Η Άρσεναλ ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ πριν το ημίωρο, με τον Ομπαμεγιάνγκ να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή και να σεντράρει για τον Λακαζέτ, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1, καθώς από το χαμηλό γέμισμα του Φρέντερικς από τα δεξιά προς το κέντρο της περιοχής, ο Αντόνιο νίκησε τον Χόλντινγκ, «προστάτευσε» τη μπάλα με το σώμα του και την έστειλε στα δίχτυα του Λένο από κοντά.

Στην επανάληψη, η Γουέστ Χαμ συνέχισε να «πατάει» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του «Έμιρεϊτς» και ο Αντόνιο έφτασε πολύ κοντά στην ολική ανατροπή, Και σαν να μην έφτανε αυτό, τελικά η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες όχι μόνο δεν κράτησε έστω τον βαθμό, αλλά είδε την Άρσεναλ να της «κλέβει» κι αυτόν, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.