Είπε «όχι» στο… δώρο η Ρεάλ Μαδρίτης

Την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πριν το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στη Μπαρτσελόνα έχασε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς έμεινε στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στη Βαλένθια. Μάλιστα για να γίνει αυτό χρειάστηκε το γκολ του Μπενζεμά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι «μερένχες» και «μπλαουγκράνα» βρίσκονται ισόβαθμοι με 35 βαθμούς, πράγμα που κάνει το προσεχή clasico ιδιαιτέρως σημαντικό στη «μάχη» της πρώτης θέσης.

Το σκορ είχε ανοίξει στο 78’ ο Σολέρ, ο οποίος εκτέλεσε από το ύψος της μικρής περιοχής, έπειτα από το γύρισμα του Βας από τα δεξιά. Οι «νυχτερίδες» έδειχναν έτοιμες να σφραγίσουν τη νίκη, λόγω της φλυαρίας τους δεν το έπραξαν, με τον Βαγιέχο να σπαταλάει μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις.

Λίγο μετά ήρθε η τιμωρία για την ομάδα του Θελάδες, με τον… Κουρτουά να χάνει μεγάλη ευκαιρία μετά από στημένη φάση και τον Μπενζεμά να παίρνει το… ριμπάουντ, εκμεταλλευόμενος και την αδράνεια του Γκαράι, για το 1-1.