Έκανε το… repeat η Παλμέιρας του Φερέιρα

To δεύτερο συνεχόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες κατέκτησε η Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα, επικρατώντας με 2-1 της Φλαμένγκο.

Ο τελικός ξεκίνησε με την ομάδα του πρώην τεχνικού του ΠΑΟΚ να παίρνει το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό με τον Βέιγκα να σκοράρει με συρτό πλασέ μετά από τη σέντρα του Μάικ. Με την πάροδο του χρόνου, η «Φλα» κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, αναλαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να μην μπορεί να απειλήσει.

Με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, η Παλμέιρας κατάφερε να ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα, κρατώντας σχετικά εύκολα το υπέρ της σκορ. Στο 72’ η Φλαμένγκο κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια με γκολ του Γκαμπριέλ. Από εκεί και μετά, τα δεδομένα του αγώνα δεν άλλαξαν, με το ισόπαλο 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η Παλμέιρας στην πρώτη καλή στιγμή της παράτασης ευτύχησε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με τον Ντέιβερσον να σκοράρει μετά από τα τραγικό λάθος της άμυνας. Στη συνέχεια του επιπλέον χρόνου, η Φλαμένγκο βγήκε μαζικά στην επίθεση για να ισοφαρίσει, χωρίς ωστόσο να καταφέρει.