Επίδειξη δύναμης της Λίβερπουλ μέσα στο «Γκούντισον Παρκ»

Η Λίβερπουλ πήρε το μεγάλο ντέρμπι στο «Γκούντισον Παρκ»Οι «κόκκινοι» πέρασαν με 4-1 από την έδρα της μισητής, Έβερτον, με ένα Μο Σαλάχ να είναι χάρμα οφθαλμών.

Στο -2 από την πρωτοπόρο Τσέλσι έμειναν οι «κόκκινοι», ενώ  κινδυνεύσουν τα «ζαχαρωτά» αν συνεχίσουν έτσι.

Μόλις στα 70’’ ο Ματίπ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά αστόχησε για λίγο και στο 3’ μετά από σέντρα του Ζότα από αριστερά, ο Σαλάχ έχασε απίθανη ευκαιρία με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή. Στο 8’ ο Πίκφορντ  έσωσε εντυπωσιακά μετά από γύρισμα του Σαλάχ από το πέναλτι ενώ στο 9’ ήρθε το γκολ για τη Λίβερπουλ. Οι παίκτες του Κλοπ άλλαξαν όμορφα, ο Ρόμπερτσον από αριστερά έσπασε έξω στον Χέντερσον, που με άψογο πλασέ έκανε το 0-1.

Στο 15ο λεπτό ο Πίκφορντ έβγαλε σε κόρνερ μετά από σουτάρα του Άρνολντ με το… αριστερό και στο 20’ ο Σαλάχ έφυγε σαν σφαίρα από δεξιά και πλάσαρε μαγικά με το αριστερά για το 0-2.

Στο 21’ μετά από κόρνερ των «κόκκινων», ο Κιν παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ ενώ στο 26’ ο Πίκφορντ έσωσε μετά από σουτ του μανέ και στο 38’ η Έβερτον έφτασε στο γκολ. Ο Ριτσάρλισον έβαλε όμορφα στο Γκρέι που πλάσαρε κάτω από το σώμα του Άλισον για το 1-2. Στο 45+1’ μετά από κεφαλιά του Μανέ, ο Γκόντφρεϊ έσωσε στη γραμμή και στο 45+3’ το σουτ του Ντουκουρέ σταμάτησε πάνω στον Τιάγκο.

Στο 49’ ο Γκόντφρεϊ έσωσε μετά από σουτ του Μανέ ενώ στο 64’ μετά από κόρνερ της Έβερτον, ο Σαλάχ έφυγε στην κόντρα μετά και από τραγικό λάθος του Κόουλμαν και πλάσαρε για το 1-3.

Μάλιστα στο 79ο λεπτό ο Ντιόγκο Ζότα έκανε μαγική ενέργεια στα αριστερά και με σουτ στην κλειστή γωνία του Πίκφορντ, έγραψε το 1-4.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Γκόντφρεϊ, Κιν, Ντιν, Ντουκουρέ, Άλαν, Τάουνσεντ (73’ Ντελφ), Γκρέι (85’ Τοσούν), Ριτσάρλισον, Ροντόν (59’ Γκόρντον)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (83’ Τσάμπερλεϊν), Φαμπίνιο, Τιάγκο (75’ Τιάγκο), Μανέ, Ζότα (90′ Μιναμίνο), Σαλάχ.