Επιστροφή στις νίκες με… υπογραφή Μέσι

Με νίκη ξεκίνησε η παρουσία του Κίκο Σετιέν στον πάγκο της Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί αν και αγχώθηκαν επιβλήθηκαν με 1-0 της Γρανάδα, αποτέλεσμα που επανέφερε την ομάδα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «μπλαουγκράνα» παρά το γεγονός πως είχε τον έλεγχο του αγώνα, δεν κατάφερε μέχρι το 76ο λεπτό να μετατρέψουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, πράγμα που φόρτωνε με περισσότερο άγχος την… παρέα του Μέσι.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Αργεντινός μετά από την εξαιρετική συνεργασία των Γκριζμάν – Βιντάλ, έγινε κάτοχος την μπάλας, στέλνοντας την στα αντίπαλα δίκτυα για το 1-0. Στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, είχαν δύο καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας:

Μαγιόρκα – Βαλένθια 4-1 (7΄Ραϊγιο, 22΄& 41΄Μπούντιμιρ, 79’ Τζούνιορ / 51’ κοκ. Παρέχο, 82’ Τόρες)

Μπέτις – Σοσιεδάδ 3-0 (27′ Ιγκλέσιας, 44′ Σάντσεθ, 90’+5 Κανάλες)

Βιγιαρεάλ – Εσπανιόλ 1-2 (62′ Καθόρλα / 5’ Λόπεθ, 47’ Ντε Τόμας)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Θέλτα 1-1 (76’ πέν. Ραούλ Γκαρθία / 56’ Ραφίνια)

Μπαρτσελόνα – Γρανάδα 1-0 (76’ Μέσι)