Επιτέλους νίκησε η Λιόν

Μετά απο έξι συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη η Λιόν,  επέστρεψε στις νίκες καθώς αγνοούσε το τρίποντο από τις 28 Νοεμβρίου.

Τελικά, το αρνητικό σερί της ομάδας του Μποζ τελείωσε στο “Stade de l’Aube”, όπου η Λιόν επικράτησε 1-0 της Τρουά. Στο 12ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία με τον Ντουμπουά και στο 24′ ήταν η σειρά της Τρουά να απειλήσει, με τον Χένρικ να σουτάρει και τον γκολκίπερ Λόπες να αποκρούει. Στο μισάωρο, ο τερματοφύλακας της Τρουά, ο Γκαλόν πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε δυνατό σουτ του Μπρούνο Γκιμαράες. Δεν πέρασαν παρά μερικά δευτερόλεπτα για να δείξει ο διαιτητής την άσπρη βούλα, σε χέρι παίκτη της Τρουά. Ο Μούσα Ντεμπελέ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε το 0-1. Μέσα σε τέσσερα λεπτά, ο γκολκίπερ της Τρουά απέτρεψε, δυο φορές, το 0-2, με τον Ντουμπουά να σημαδεύει το δοκάρι στην τελευταία καλή ευκαιρία της Λιόν στο πρώτο ημίχρονο. Στο 81′, οι γηπεδούχοι απείλησαν με ισοφάριση, με το σουτ του Πάλμερ-Μπράουν και στο 86′, ξανά ο Γκαλόν δεν επέτρεψε στη Λιόν να καθαρίσει το ματς, αποκρούοντας σουτ του Πακετά.