Γλίτωσε στις καθυστερήσεις η Λάτσιο

Σκοράροντας στις καθυστερήσεις η Λάτσιο γλίτωσε την ήττα απέναντι στην Έμπολι, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 3-3.

Τρομερός ο ρυθμός από το ξεκίνημα του αγώνα, με την Έμπολι να αιφνιδιάζει την Λάτσιο και να προηγείται 2-0 στο 8ο λεπτό. Ο Μπαϊράμι στο 6′ με πέναλτι άνοιξε το σκορ και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ζουρκόφσκι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, με τη Λάτσιο να βρίσκει την απάντηση στο 14′ με κεφαλιά του Ιμόμπιλε από σέντρα του Σάβιτς.

Ο Σέρβος χαφ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του, αφού πήρε τη σκυτάλη και σκόραρε στο 66′ για το 2-2, αλλά η τραγική αμυντική λειτουργία της Λάτσιο πρόσφερε ακόμη ένα τέρμα και εκ νέου το προβάδισμα στην Έμπολι με τον Ντι Φραντσέσκο (75′). Ο Ιμόμπιλε δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 87′, αφού του το έβγαλε ο Βικάριο, αλλά ο Σάβιτς βγήκε ξανά μπροστά και με κεφαλιά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων γλίτωσε την ομάδα του από την εντός έδρας ήττα για το 3-3.