Η Γιουβέντους άλωσε το «Ολίμπικο» με δυο πέναλτι

Με δύο πέναλτι του Λεονάρντο Μπονούτσι η Γιουβέντους λύγισε την Λάτσιο στο Olimpico (0-2) και ήρθε πιο κοντά στην 4άδα.

Η Γηραιά Κυρία, παρά τις απουσίες, πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Λάτσιο, την έπιασε στη βαθμολογία και μείωσε τη διαφορά από την 4η θέση και τις Ιντερ, Αταλάντα, στους 4 πόντους. Μεγάλος πρωταγωνιστής και σκόρερ για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν ο Μπονούτσι.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά ενώ στο 13’ τραυματίστηκε σοβαρά και ο Ντανίλο και το ματς διακόπηκε για 2 λεπτά. Τελικά στο 22ο λεπτό μετά από ένα τάκλιν του Κατάλντι στον Μοράτα, ο ρέφερι συμβουλεύτηκε το VAR, έδωσε πέναλτι και ο Μπονούτσι το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1.

Στο 41ο λεπτό ο Κουλουσέβσκι έβγαλε δεξιά στον Κουαδράδο και ο Κολομβιανός σέντραρε για τον Μοράτα αλλά εκείνος αστόχησε από ιδανικό σημείο και στο 44’ ο Λουίζ έβαλε σωτήρια προβολή σε σουτ του Κουλουσέβσκι κι έτσι η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο 48ο λεπτό ο Ρέινα έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Κουλουσέβσκι ενώ στο 49’ μετά από κόρνερ, ο Μπονούτσι αστόχησε εξ επαφής. Τελικά στο 81ο λεπτό ο Ρέινα έκανε πέναλτι στον Κιέζα και ο Μπονούτσι ευστόχησε κα πάλι για το 0-2 και στο 86’ ο Ρέινα είπε όχι σε πλασέ  του Κεν από κοντά.

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Ατσέρμπι, Φελίπε, Χισάι, Λατσάρι, Αλμπέρτο, Κατάλντι (84’ Μπάσιτς), Τζακάνι (65’ Μουρίκι), Κατάλντι, Σάβιτς, Άντερσον (75’ Μόρο), Πέδρο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντε Λιχτ, Ντανίλο (15’ Κουλουσέβσκι), Μπονούτσι, Κουαδράδο, Πελεγκρίνι, Ραμπιό, Κουαδράδο, Λοκατέλι (89’ Μπεντανκούρ), ΜακΚένι, Μοράτα (74’ Κεν), Κιέζα.