Η… καρδιά της πρωταθλήτριας (vid)

Δείχνοντας… καρδιά πρωταθλητή, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-1 της Λίβερπουλ στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Πρέμιερ Λιγκ. Στους τέσσερις βαθμούς πλέον η διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την πρώτη κλασική ευκαιρία μόλις στο ενδέκατο λεπτό, όταν ο Μανέ αρχικά (δοκάρι) και ο Στόουνς στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα του Έντερσον. Με την πάροδο του χρόνου οι «πολίτες» ανέβασαν την απόδοση τους, μπαίνοντας σε… θέση οδηγού στο 41’ με σκόρερ τον Σέρχιο Αγουέρο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν εκ νέου για ένα δεύτερο γκολ. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Λίβερπουλ έφτασε στην ισοφάριση. Στο 64’ ο Ρομπέρτο Φιρμίνο με εξ επαφής κεφαλιά έπειτα από γύρισμα του Ρόμπερτσον έκανε το 1-1.

Η… χαρά της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ διατηρήθηκε μόλις οκτώ λεπτά, καθώς στο 72’ο Λιρόι Σανε, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κομπανί (88’ Οταμέντι), Ντανίλο, Λαπόρτ (86΄Γουόλκερ), Στόουνς, Νταβίντ Σίλβα (65’ Γκουντογκάν), Φερναντίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα, Αγουέρο, Στέρλινγκ, Σανέ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μίλνερ (57’ Φαμπίνιο), Βαϊνάλντουμ (86’ Στάριτζ), Χέντερσον, Φιρμίνο, Σαλάχ, Μανέ (77’ Σακίρι).