Η Μπάγερν μόνη στην κορυφή

Η Μπάγερν πέρασε με 3-2 από την έδρα της Ντόρτμουντ και φουλάρει για έναν ακόμη τίτλο

Η Μπάγερν πήρε τεράστιο διπλό στο ντέρμπι με την Ντόρτμουντ με 3-2 και έμεινε μόνη πρώτη. Απίθανο ματς με 5 γκολ, πολλές ευκαιρίες και απίθανο ρυθμό. Μόνη πρώτη η Μπάγερν.

Στο 24ο λεπτό ο Γκνάμπρι έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Λεβαντόφσκι πετάχτηκε από κοντά και με προβολή έγραψε το 0-1 αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ μετά από εξέταση του VAR.

Στο 41ο λεπτό ο Ρέινα σέντραρε από αριστερά αλλά ο Βίτσελ έκανε κακό πλασέ στο δεύτερο δοκάρι ενώ στο 45’ oΓκερέιρο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ρόις με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0.

Ωστόσο στο 45+4’ η Μπάγερν εκτέλεσε με κομπίνα ένα φάουλ και ο Αλάμπα με φοβερό πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 47ο λεπτό ο Σάντσο άνοιξε δεξιά στον Χάαλαντ που προτίμησε να κάνει άστοχο πλασέ αντί να γυρίσει στον Ρόις που ήταν μόνος στη μικρή περιοχή και στο 48’ ο Ερναντές σέντραρε από αριστερά και ο Λεβαντόφσκι με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 1-2..

Στο 51’ ο Κομάν βρήκε χώρο κ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπίρκι. Στο 80ο λεπτό  ο Μπάγερν έφυγε ιδανικά στην κόντρα και ο Σανέ με φοβερό πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-3.

Στο 83ο λεπτό ο Γκερέιρο έβγαλε μαγική ασίστ στον Χάαλαντ που κατέβασε ιδανικά και πλάσαρε για το 2-3 ενώ στο 87’ ο Γκερέιρο έβγαλε νέα μαγική μπαλιά από αριστερά και ο Ρόις από το πέναλτι έπιασε το γυριστό αλλά αστόχησε.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Ντιλέινι (60’ Μπέλινγκχαμ), Γκερέιρο, Χούμελς, Ακανζί, Μενιέ, Βίτσελ, Σάντσο (69’ Μπραντ), Ρόις, Ρέινα (69’ Αζάρ), Χάαλαντ

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (69’ Μαρτίνεθ), Σαρ, Ερναντές, Γκορέτσκα, Αλάμπα, Κομάν (69’ Σανέ), Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι