«Καθάρισε» στο τέλος και το… σήκωσε η Λάτσιο

Το έβδομο Κύπελλο Ιταλίας της ιστορίας της κατέκτησε η Λάτσιο, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Αταλάντα στο τελικό του θεσμού που διεξήχθη στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά επιλέχτηκες στα μετόπισθεν, χωρίς να αφήνουν πολλά περιθώρια για να δημιουργηθούν επικίνδυνες στιγμές. Ωστόσο, η Αταλάντα έφτασε μια… ανάσα από το γκολ που θα τις έδινε το προβάδισμα, όταν το σουτ του Γκόμες σταμάτησε στο δοκάρι του Στρακόσια. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τα επίπεδα του σκορ να βρίσκεται στο 0-0.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Λάτσιο ανέβασε αισθητά την απόδοση της, αναλαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, η εν λόγω υπεροχή έπρεπε να φτάσουμε μέχρι το 82ο λεπτό για να μετουσιωθεί σε γκολ. Σκόρερ για τους «Λατσιάλι» ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς μετά το κόρνερ του Λούκας Λέιβα. Όντας πίσω στο σκορ, η Αταλάντα έψαξε την ισοφάριση, αφήνοντας αρκετούς χώρους στα μετόπισθεν. Έτσι στο 90΄ο Κορέα, έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίκτυα του Γκολίνι, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.