Ξεκίνημα με νίκες για Λάτσιο και Αταλάντα

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Μαουρίτσιο Σάρι στην Λάτσιο, η οποία επικράτησε 3-1 της Έμπολι εκτός έδρας, με τον Ιταλό προπονητή να πληγώνει την ομάδα που έφτιαξε το όνομά του.

Δυνατά στο ματς μπήκαν οι γηπεδούχοι και μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπαντινέλι άνοιξε το σκορ ύστερα από ασίστ του Μπαϊράμι. Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων όταν στο 6ο λεπτό ο Μιλίνκοβιτς έφερε το ματς στα ίσα ύστερα από ασίστ του Άντερσον. Στο 31’ ο Λατσάρι έκανε το 2-0, ενώ ο Τσίρο Ιμόμπιλε δέκα λεπτά αργότερα από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Την ίδια ώρα, η Αταλάντα παρότι ήταν κατώτερη του αναμενομένου και δεν έπεισε, κατάφερε να αποδράσει (1-2) από την έδρα της Τορίνο , με τον πιτσιρικά Πίκολι να σκοράρει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και να σώζει την ομάδα του, χαλώντας το ντεμπούτο του Γιούριτς στον πάγκο της γκρανάτα.