Ματσάρα, πέναλτι και… τελικά it’s coming Rome!

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό, η Ιταλία αναρριχήθηκε στην κορυφή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, επικρατώντας με 3-2 της Αγγλίας στη διαδικασία των πέναλτι. Στο ισόπαλο 1-1 η κανονική διάρκεια του αγώνα και ο επιπλέον χρόνος της παράτασης.

Ο τελικός του Γουέμπλεϊ ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους… γηπεδούχους Άγγλους. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Σο μετά από εξαιρετική συνεργασία και σέντρα του Τρίπιερ βρέθηκε στην περιοχή και με εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ντοναρούμα. Το γκολ έδωσε… φτερά στους παίκτες του Σάουθγκεϊτ, που συνέχισαν να πιέζουν τους Ιταλούς, χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο, αφού οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν κατέληξαν πουθενά. Μετά τα μισά του ημιχρόνου, η «Σκουάντρα Ατζούρα» ανέβασαν την απόδοση τους, κράτησαν περισσότερο χρόνο την μπάλα στα πόδια τους, κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, οι Άγγλοι ήταν αλάνθαστη  αμυντικά με το 1-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τα «τρία λιοντάρια» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τη δυναμική του Γουέμπλεϊ, μην μπορώντας ωστόσο να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Από την πλευρά της η Ιταλία συνέχισε στο ίδιο έργο, κρατώντας αρκετά την μπάλα στα πόδια της, χωρίς να γίνει επικίνδυνη για την εστία του Πίκφορντ. Σε εκείνο το σημείο ο Ρομπέρτο Μαντσίνι αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα στον αγωνιστικό χώρο. Η είσοδος των Κριστάντε και Μπεράντι, αλλά κυρίως η τοποθέτηση του Ινσίνιε στην κορυφή της επίθεσης, έκανε την Ιταλία σαφώς πιο επιθετική.  Τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 67ο λεπτό με τον Μπονούτσι να σκοράρει με κοντινή προβολή μέσα στην αναταραχή της αγγλικής άμυνας. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με την πάροδο του χρόνου, οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα που οδήγησε το έξτρα χρόνο της παράτασης.

Το επιπλέον ημίωρο, ξεκίνησε με τους Ιταλούς να έχουν τη διάθεση να κρατήσουν την μπάλα, αλλά τους Άγγλους να ισορροπούν την εικόνα του αγώνα. Με τον χρόνο να περνάει, οι δύο φιναλίστ δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, καθώς αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου. Το 1-1 δεν διαφοροποιήθηκε, με τον τίτλο να κρίνεται τελικά στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, η Άγγλοι ξεκίνησαν με πλεονέκτημα μετά την απόκρουση του Πίκφορντ στην εκτέλεση του Μπελότι. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Ράσφορντ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο Σάντσο είδε τον Ντοναρούμα να αποκρούει την εκτέλεση του. Ο Ζορζίνιο είχε την ευκαιρία να τελειώσει τον τελικό, αλλά ο Πίκφορντ είχε απάντηση. Και ενώ όλα έδειχναν… θρίλερ, ο Ντοναρούμα έβγαλε και το πέναλτι του Σάσα.