Νίκη – μισή – πρόκριση για την Ουαλία

Νίκη που τη φέρνει σε πλεονεκτική θέση για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης πήρε η Ουαλία, επικρατώντας με 2-0 της Τουρκίας στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου.

Stoiximan: Ανανεωμένα Euro Missions! Ένα πρόγραμμα ανταμοιβών γεμάτο… αποστολές.

Το γκολ που έκρινε την τελική έκβαση του αγώνα σημειώθηκε στο 42ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ράμσεϊ μετά από ασίστ του Μπέιλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα των Τούρκων. Σε ότι έχει να κάνει με την εικόνα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν τόσο πριν όσο και μετά το τέρμα του Ράμσεϊ. Μεγαλύτερη εξ αυτών ήταν το χαμένο πέναλτι του Γκάρεθ Μπέιλ στο 60’. Οι Βρετανοί τελικά έφτασαν στο δεύτερο γκολ, στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Μπέιλ να κάνει την προσωπική ενέργεια και τον Ρόμπερτς να σκοράρει