Νίκη… τετράδας με ανατροπή για την Αταλάντα

Νίκη... τετράδας με ανατροπή για την Αταλάντα

Καθοριστικής σημασίας νίκη για την «μάχη» της τέταρτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα του ιταλικού πρωταθλήματος πήρε η Αταλάντα που επικράτησε με 2-1 της Ρόμα στο Μπέργκαμο.

Με το εν λόγω αποτέλεσμα, η Αταλάντα βρίσκεται πλέον στο +6 από τους Ρωμαίους, έχοντας μάλιστα και πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η Ρόμα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα, καθώς ο Τζέκο στο 45’ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα των γηπεδούχων. Η απάντηση της ομάδας του Γκασπερίνι ήρθε στο 50’ από ον Παλόμιννο, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Πάσαλιτς έβαλε την υπογραφή στην ολική ανατροπή. Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς αποτέλεσμα, με το 2-1 να διατηρείται ως το τέλος.