«Όργια» Ναϊνγκολάν η Κάλιαρι 5-2 την Φιορεντίνα

Με τον Βέλγο να μοιράζει τρεις ασίστ και να πετυχαίνει γκολάρα, η Κάλιαρι νίκησε και την Φιορεντίνα, 5-2, και ανέβηκε στην τρίτη θέση

Σαρώνει στο πέρασμά της η εκπληκτική Κάλιαρι, αφού σκαρφάλωσε στη τρίτη θέση, μετά και το επιβλητικό 5-2 επί της Φιορεντίνα, διευρύνοντας το αήττητο σερί της, που κρατάει από την 1η Σεπτεμβρίου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ράτζα Ναϊνγκολάν, με τρεις ασίστ και ένα γκολ.

Καταιγιστική, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Κάλιαρι είχε τη πρώτη καλή στιγμή της με τον Σιμεόνε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 17′ οι γηπεδούχοι έρκυψαν την μπάλα, εκείνη, από πάσα του Ναϊνγκολάν, βρέθηκε στα πόδια του ξεμαρκάριστου Ρογκ που πλάσαρε για το 1-0. Στο 26′ ο Τσιγκαρίνι εκτέλεσε κόρνερ, οι παίκτες της Φιορεντίνα δεν μάρκαραν τον Πισατσάνε και το πλήρωσαν, αφού με κεφαλιά έκανε το 2-0. Η Κάλιαρι ήταν ασταμάτητη και στο 34′ ο ξεμαρκάριστος Ναϊνγκολάν έπιασε το σουτ, ο γκολκίπερ Ντραγκόφσκι απέκρουσε, ο Βέλγος πήρε το ριμπάουντ και έδωσε την ασίστ στον Σιμεόνε για το 3-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, η Κάλιαρι δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε σε τέταρτο γκολ στο 54′. Η άμυνα της Φιορεντίνα δεν υπήρχε και ο Ναϊνγκολάν πάσαρε με άνεση στον Ζοάο Πέδρο και εκείνος, ακόμα πιο άνετα, πλάσαρε για το 4-0. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Σιμεόνε έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο, προσωπικό γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα τον σταμάτησε, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν, για πρώτη φορά, στο 64′ με τον Σότιλ. Έπειτα από τρεις ασίστ, ο Ναϊνγκολάν σκέφτηκε πως άξιζε ένα γκολ και στο 65′ με μια γκολάρα έκανε το 5-0. Στη συνέχεια, η Κάλιαρι κατέβασε ταχύτητα, επιτρέποντας στην Φιορεντίνα να περιορίσει την έκταση της ήττας. Στο 75ο λεπτό ο Βλάχοβιτς πλάσαρε για το 5-1 και στο 87′ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Όλσεν, Κατσιατόρε, Πισατσάνε, Κλαβάν, Πελεγκρίνι, Ναντέζ (83′ Ραγκάτσου), Τσιγκαρίνι, Ρογκ, Ναϊνγκολάν (78′ Κάστρο), Πέδρο, Σιμεόνε (74′ Τσέρι)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς, Πετζέλα, Κάσερες, Λιρόλα (46′ Σοτίλ), Πούλγκαρ, Μπαντέλ, Καστροβίλι (67′ Μπενάσι), Ντάλμπερτ, Βλάχοβιτς, Κιέζα (73′ Γκεζάλ)