Όρθια στο Τορίνο η Έμπολι

Ισοπαλία 2-2 απέσπασε η Έμπολι στην έδρα της Τορίνο η οποία είχε προηγηθεί με 2-0 αλλά έμεινε με δέκα παίκτες από το 32’

Στο  20’ ο Βικάριο έκανε λάθος, η μπάλα έφτασε στον Σανάμπρια κι εκείνος έκανε το σουτ που κόντραρε ξανά αλλά αυτή τη δορά ο Πόμπεγκα από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Μάλιστα στο 15’ oΠιάτσα πήρε την μπάλα στα αριστερά και συνέκλινε ως το πέναλτι, απ’ όπου σούταρε κι έγραψε το 2-0.

Στο 24ο λεπτό το σουτ του Μπαντινέλι άλλαξε πορεία σε αμυντικό της Τορίνο κι έφυγε μόλις έξω ενώ στο 32’ ο Σινγκό ανέτρεψε τον Ντι Φραντσέσκο ως τελευταίος παίκτης και είδε την κόκκινη. Μάλιστα στο 34’ μετά από κόρνερ ο Ρομανιόλι με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Στο 40’ ο Χέντερσον έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Πιναμόντι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 46ο λεπτό ο Πιναμόντι έστρωσε στον Ντι Φραντσέσκο που γύρισε από το πέναλτι κι έκανε το σουτ αλλά σημάδεψε το δοκάρι και στο 66ο ο Μπρέμερ έφυγε στην κόντρα από δεξιά κι έκανε το διαγώνιο σουτ που πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 69’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Λα Μαντία για οφσάιντ, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Λουπέρτο σέντραρε από αριστερά και ο Λα μαντία με φοβερή κεφαλιά έκανε το 2-2.

Στο 78ο λεπτό ο Ρινκόν γύρισε την μπάλα στον Σάβιτς και παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ ενώ στο 83’ και στο 88’ τα σουτ των Παρίζι και Λα Μαντία, έφυγαν μόλις έξω.

ΤΟΡΙΝΟ: Σάβιτς, Μπουοντζιόρνο, Άινα (90+1’ Ίτσο), Μπρέμερ, Σινγκό, Ζίμα, Πόμπεγκα, Λούκιτς, Πιάτσα (35’ Βόιβοντα), Πρατ (74’ Ρινκόν), Σανάμπρια (75’ Τζάτζα)

ΕΜΠΟΛΙ: Βικάριο, Στοϊάνοβιτς, Ρομανιόλι, Λουπέρτο, Μαρκίτσα (61’ Παρίζι), Ζουρκόβσκι (61’ Χάας), Ρίτσι, Μπαντινέλι (53’ Μπαϊράμι), Ντι Φραντσέσκο (62’ Λα Μαντία), Χέντερσον, Πιναμόντι (88’ Μανκούζο)