Πεντάρα και ξανά στο +4 η Μπάγερν Μονάχου

Στους τέσσερις βαθμούς επανέφερε τη διαφορά που τη χωρίζει από τους διώκτες η Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε εύκολα με 5-2 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το σημερινό πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής στη Γερμανία.

Οι Βαυαροί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν πάρει αέρα δύο γκολ, χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Γκορέτσκα και Μίλερ στο 17ο και 41ο λεπτό, αντίστοιχα. Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος με τον Λεβαντόφσκι στο 46’ μα κάνει το 3-0.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Χιντερέγκερ σε διάστημα τριών (52’ και 55’) λεπτών μείωσαν και ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του αγώνα. Η χαρά της Άιντραχτ κράτησε μόλις για εννιά λεπτά, με τον Ντέβις στο 64’ να κάνει το 4-2.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 74’ με αυτογκόλ του σκόρερ της ομάδας της Φρανκφούρτης.