Πέρασε από την έδρα της Βενέτσια με πρωταγωνιστή τον Τέο Ερνάντεζ… και έπιασε κορυφή η Μίλαν!

Με τον Τέο Ερνάντεζ να βρίσκεται σε φανταστική ημέρα (2 γκολ) η Μίλαν επικράτησε εύκολα με 0-3 στην έδρα της Βενέτσια και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Serie A έχοντας δύο ματς περισσότερα από την συμπολίτισσα Ίντερ.

Οι διαθέσεις της Μίλαν φάνηκαν από νωρίς, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να ανοίγει το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Το ιδανικό ξεκίνημα των «ροσονέρι» και το γρήγορο γκολ ήταν το μονό που μπορεί να ξεχωρίσει κανείς από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, καθώς από εκεί και πέρα υπήρχε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις, αλλά τις άμυνες να πρωταγωνιστούν.

Η Μίλαν έκανε ακριβώς ότι στο πρώτο ημίχρονο, χτύπησε νωρίς και καθάρισε οριστικά το παιχνίδι. Ο Τέο Ερνάντεζ ήταν ο σκόρερ στο 48′ και το 59′ για το τελικό 0-3.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το παιχνίδι όπως έπρεπε και έφτασαν σε μία άκρως επαγγελματική νίκη που τους ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας δύο βαθμούς πάνω από την δεύτερη Ίντερ, η οποία όμως έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα.