Σάρωσε με επτάρα η Ισπανία!

Εντυπωσιακή ήταν η Ισπανία στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ, καθώς «διέλυσε» με 7-0 τη Κόστα Ρίκα.

Το γρήγορο γκολ φώναζε ότι έρχεται και ήρθε με τον πιο ισπανικό τρόπο: σκαφτή μπαλιά του Γκάβι στην πλάτη της άμυνας και τέλειο τελείωμα από το Ντάνι Όλμο με το «μυτάκι» (11’). Το ματς είχε στραβώσει από πολύ νωρίς για την Κόστα Ρίκα, που έδειχνε ανήμπορη να αντιμετωπίσει τις κατά μέτωπο επιθέσεις. Το επόμενο μεγάλο πρόβλημα άκουγε στο όνομα Τζόρντι Άλμπα. Ο Ισπανός αριστερός μπακ με ωραία σέντρα ακριβείας (21’) βρήκε τον Μάρκο Ασένσιο στο πρώτο δοκάρι και εκείνος με διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα των Ισπανών που βρήκαν άμεσα και τρίτο τέρμα.

Ο Τζόρντι Άλμπα κέρδισε πέναλτι από «φτηνό» μαρκάρισμα του Ντουάρτε και ο Φεράν Τόρες με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 3-0 (31’). Ο Φεράν Τόρες σε φάση διαρκείας, στην οποία λειτούργησε ως σέντερ-φορ έκανε από νωρίς το 4-0, ενώ λίγο αργότερα (74’) ο Γκάβι με εκπληκτικό απευθείας βολέ με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού (δοκάρι και μέσα) πέτυχε το πιο θεαματικό γκολ της βραδιάς. Το 6-0 ήρθε από τον Κάρλος Σολέρ, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από κακή έξοδο του Κέιλορ Νάνας και σκόραρε σε κενή εστία (90’), σε μία οργιαστική βραδιά για τους Ισπανούς.

Το μόνο που έλειπε πια ήταν να βρει δίχτυα και ο Άλβαρο Μοράτα, ο οποίος ήταν ο μόνος που είχε χάσει δύο ευκαιρίες για να ανοίξει κι αυτός λογαριασμό στο Μουντιάλ. Τελικά το κατάφερε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν συνδυάστηκε με τον Ντάνι Όλμο και με ωραίο τελείωμα με το αριστερό έγραψε το σοκαριστικό 7-0, απέναντι σε έναν παραδομένο σωματικά και πνευματικά αντίπαλο.