Σκόνταψε η Άρσεναλ

Στο 0-0 έμειναν οι «κανονιέρηδες» μέσα στο «Εmirates» με την Μπέρνλι, ενω η Λίβερπουλ πέρασε από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας (1-3) και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή, εκμεταλλευόμενη τη γκέλα της Σίτι. Νέα απώλεια για Άρσεναλ και για Λέστερ.

Γκέλα ολκής για την Άρσεναλ, που κόλλησε στο 0-0 με την Μπέρνλι μέσα στο «Emirates» και δεν κατάφερε να βρεθεί στην τετράδα.

Στο 9ο λεπτό ο Ράμσντεϊλ είπε όχι σε πλασέ του ΜακΝίλ ενώ από το κόρνερ ο Μι πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 21’ ο Πόουπ έσωσε με τα πόδια μετά από σουτ του Όντεγκααρντ ενώ στο 39’ το σουτ του Τίρνεϊ από αριστερά, έφυγε ελάχιστα έξω όπως κι εκείνο του Σακά στο 45+1’.

Στο 53’ ο Ράμσντεϊλ είπε όχι εντυπωσιακά σε εκτέλεση φάουλ του ΜακΝίλ, ενώ στο 64’ ο Πόουπ έβγαλε το συρτό σουτ του Σμιθ Ρόου. Στο 67ο λεπτό ο Λακαζέτ έχασε το άχαστο σε κενό τέρμα και στο 81’ ο Γάλλος πλάσαρε πάνω στον Πόουπ ενώ στο 86’ ο Άγγλος είπε όχι σε κεφαλιά του Γκάμπριελ.

Στο 90+1’ η Μπέρνλι λίγο έλειψε να κλέψει το ματς αλλά ο Ράμσντεϊλ είπε όχι σε σουτ του ΜακΝίλ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Τίρνεϊ, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Χόλντινγκ, Λοκόνγκα, Σακά, Σμιθ Ρόου (77’ Ενκετιά), Όντεγκααρντ, Λακαζέτ, Μαρτινέλι

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Πίτερς, Ταρκόβσκι, Μι, Ρόμπερτς, ΜακΝίλ, Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, Λένον, Ροντρίγκες (82’ Γκούντμουντσον), Βίντρα

Η 23η αγωνιστική:

Γουότφορντ-Νόριτς 0-3 (51΄,74΄ Σάρτζεντ, 90΄+2 αυτ. Κούτσκα)

Έβερτον-Άστον Βίλα 0-1 (+45΄ Μπουεντία)

Λιντς-Νιούκαστλ 0-1 (75΄ Σέλβι)

Μάντσεστερ Γ.-Γουέστ Χαμ 1-0 (90΄+3 Ράσφορντ)

Μπρέντφορντ-Γουλβς 1-2 (71΄ Τόνεϊ – 48΄ Μουτίνιο, 78΄ Νέβες)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (7΄ Γουόκερ-Πίτερς – 65΄ Λαπόρτ)

Άρσεναλ-Μπέρνλι 0-0

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 1-3 (55΄ Εντουάρ – 8΄ Φαν Ντάικ, 32΄ Οξλαντ-Τσάμπερλεϊν, 89΄ Φαμπίνιο)

Λέστερ-Μπράιτον 1-1 (46΄ Ντακα – 82΄ Γουέλμπεκ)