Σοκ για τη Νάπολι 0-2 η Σασουόλο

Εντυπωσιακή  η Σασουόλο  πέρασε με 0-2 από το «San Paolo» απέναντι στη Νάπολι και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Η Σασουόλο πήρε προβάδισμα στις αρχές του δεύτερου μέρους, η Νάπολι σπαταλούσε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά το πλήρωσε και με δεύτερο τέρμα .

Στο 51′ η Νάπολι είχε καλή στιγμή με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέρτενς που απέκρουσε ο Κονσίλι. Πέντε λεπτά αργότερα οι «νεροβέρντι» κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Ντι Λορέντζο στον Ρασπαντόρι, με τον Λοκατέλι ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1.

Στο 66′ η Νάπολι έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πολιτάνο να βγάζει σέντρα για τον Μέρτενς που με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω. Στο 82′ η Σασουόλο απείλησε με σουτ του Κυριακόπουλου από πολύ πλάγια θέση που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Οσπίνα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «παρτενοπέι» σκόραραν με τον Μανωλά, μετά από κεφαλιά του Οσιμέν και απίθανη επέμβαση του Κονσίλι, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 90+5′ η Σασουόλο τελείωσε το παιχνίδι με τον Ροτζέριο να περνά ωραία για τον Μαξίμ Λοπές που ”εξέθεσε” όλη την άμυνα των γηπεδούχων και σούταρε για το 0-2.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Χισάι (70′ Μάριο Ρούι), Ρουίθ, Μπακαγιόκο, Πολιτάνο (78′ Ζιελίνσκι), Μέρτενς (70′ Ελμάς), Λοσάνο (65′ Πετάνια), Οσιμέν

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Αϊχάν, Κίρικες, Φεράρι, Ροτζέριο, Μαξίμ Λοπές, Λοκατέλι, Μουλντούρ (81′ Κυριακόπουλος), Τραορέ (68′ Ντεφρέλ), Μπογκά (81′ Ομπιάνγκ), Ρασπαντόρι