Σπουδαία διπλά για Ντόρτμουντ και Λεβερκούζεν

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα (2-0) από την έδρα της Βόλφσμπουργκ στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, μειώνοντας έτσι στο ελάχιστο τη διαφορά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 32ο λεπτό με τον Γκερέιρο να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Αζάρ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 78΄από τον Χακίμι μετά από τη συνεργασία του με τον Σάντσο.

Βαθμολογική άνοδος και για Λεβερκούζεν μετά την εκτός έδρας επικράτησή της με 3-1 απέναντι στην Γκλάντμπαχ. Ο Χάβερτζ μόλις στο έμβολο λεπτό έβαλε μπροστά τις «ασπιρίνες». Στο 52’ ο Τουράμ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, αλλά έξι λεπτά αργότερο και πάλι ο Χάβερτζ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 81’ από τον Μπέντερ.