Στον τελικό με πρόκριση… θρίλερ στα πέναλτι η Ιταλία

Ραντεβού για τον μεγάλο τελικό του EURO έκλεισε η Ιταλία, καθώς ήταν η νικήτρια του πρώτου ημιτελικού της διοργάνωσης, ξεπερνώντας στη διαδικασία των πέναλτι (4-2) το εμπόδιο της Ισπανίας. Στο ισόπαλο 1-1 η κανονική διάρκεια του αγώνα και ο επιπλέον χρόνος της παράτασης.

Stoiximan: 650+ στοιχήματα σε όλους τους αγώνες & ειδικές επιλογές για σκόρερ, κάρτες, πέναλτι!

Οι «Φούριας Ρόχας» από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πήραν την κατοχή της μπάλας, με τους Ιταλούς ωστόσο να μην αφήνουν πολλά επιθετικά περιθώρια στους παίκτες του Λουίς Ενρίκε. Παρά το γεγονός ότι με την πάροδο του χρόνου, οι Ισπανοί συνέχισαν να έχουν σε απόλυτο βαθμό την μπάλα στα πόδια τους, η πρώτη καλή στιγμή έγινε για την Ιταλία, όταν στο Σιμόν έκανε λάθος έξοδο, χωρίς να το πληρώσει. Η απάντηση στις χαμένες ευκαιρία για την Ισπανία ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με το σουτ του Όλμο που μπλόκαρε ο Ντοναρούμα. Χωρίς να αλλάξει τίποτα φτάσαμε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Έμερσον να στέλνει την μπάλα στη συμβολή των δοκών του Σιμόν.

Η εικόνα του αγώνα διατηρήθηκε και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάτι αξιόλογο. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας η «Σκουάντρα Ατζούρα» κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με τον Κιέζα να γίνεται κάτοχος της μπάλας και μετά από μια εξαιρετική ενέργεια σούταρε για το 1-0. Από εκείνο το σημείο, ο Λουίς Ενρίκε έκανε περισσότερο επιθετική την Ισπανία με την είσοδο του Μοράτα, ενώ από την άλλη ο Ρομπέρτο Μαντσίνι επέλεξε την ολική άμυνα για να διαφυλάξει το σκορ. Οι Ισπανοί αφού προειδοποίησαν δύο φορές με τον Οϊαρθάμπαλ και αφού γλίτωσαν από την επέμβαση του Σιμόν στο πλασέ του Μπεράντι, έφτασαν στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο 80’ ο Μοράτα συνεργάστηκε άψογα με τον Όλμο και εκτέλεσε ιδανικά τον Ντοναρούμα για το 1-1.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν διαφοροποιήθηκε παρά την ολική κατοχή που είχαν οι Ισπανοί, οδηγώντας την αναμέτρηση στον επιπλέον χρόνο της παράτασης. Εκεί, η Ισπανία κέρδισε περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε για το γκολ της ανατροπής, αλλά οι Μοράτα και Γιορέντε δεν μπόρεσαν να τελειώσουν τις φάσεις που δημιουργήθηκαν. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, οι Ιταλοί κράτησαν περισσότερο χρόνο την μπάλα στα πόδια τους, με τον Μπεράρντι να σκοράρει στο 110’ αλλά το γκολ του να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Το ισόπαλο 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημίωρο, με τα πέναλτι να ακολουθούν.

Εκεί, Λοκατέλι και Όλμο αστόχησαν στην πρώτη εκτέλεση. Οι υπόλοιποι που ανέλαβαν τις εκτελέσεις ήταν εύστοχη, μέχρι τον Μοράτα. Ο Ισπανός επιθετικός είδε τον Ντοναρούμα να αποκρούει, με τον Ζορζίνιο στη συνέχεια να σκοράρει για το 4-2.