Τα κατάφερε στην παράταση η Ιταλία

Μετά από ένα αγώνα… θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, η Ιταλία κατάφερε να ξεπεράσει δύσκολα με 2-1 το εμπόδιο της Αυστρίας.

Οι Ιταλοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με την υπεροχή της ωστόσο να μην οδηγεί σε κάτι περισσότερο.  Στο δεύτερο μέρος, οι Αυστριακοί αντέδρασαν, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στα μέρος του ημιχρόνου ο Αρναούτοβιτς βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Η ομάδα του Μαντσίνι από εκείνο το σημείο και μετά προσπάθησε να πιέσει αλλά το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης για την κανονική περίοδο.

Η… λύτρωση για τους Ιταλούς ήρθε στο 95’ με τον Κιέζα να ανοίγει το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα και αφού ο Μπάχμαν είχε σώσει δύο φορές την εστία του, ο Πεσίνα με διαγώνιο τελείωμα έκανε το 2-0. Από εκεί και πέρα, η Αυστρία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με την κεφαλιά του Ιλσάνκερ στο 114 μετά από κόρνερ του Σάουμπ.