Νίκη και πρόκριση οι ΗΠΑ

Το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Μουντιάλ εξασφάλισαν οι ΗΠΑ με το νικηφόρα 1-0 απέναντι στο Ιράν.

Από την αρχή μπήκαν δυνατά οι ΗΠΑ, όπως ακριβώς άρμοζε στην ομάδα που μόνο με νίκη θα έπαιρνε το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ. Στο 12’ ο Μούσα είχε την πρώτη απειλή με κεφαλιά στα χέρια του keeper του Ιράν και η συνέχεια ήταν προς την ίδια πλευρά του γηπέδου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έπαιζαν την μπάλα στο αντίπαλο μισό και παρότι χρειάστηκε να περιμένουν, βρήκαν τις φάσεις. Στο 28’ η κεφαλιά-λόμπα του Γουεά μετά την προσπάθεια του Πούλισικ πέρασε άουτ και πέντε λεπτά μετά ξανά ο επιθετικός της Λιλ είχε καλή στιγμή έπειτα από την πάσα του Σάρτζεντ αλλά ήταν ξανά off-target.

Η λύτρωση για τις ΗΠΑ ήρθε στο 38’ όταν έπειτα από μακρινή μπαλιά ο Σερτζίνιο Ντεστ έφυγε από δεξιά και με ζυγισμένη κεφαλιά-πάσα έβγαλε με κενό τέρμα τον Πούλισικ, που είχε εύκολη δουλειά για το 0-1. Στις καθυστερήσεις ο Γουεά κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε τετ-α-τετ, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο σκόρερ των ΗΠΑ, Πούλισικ, τραυματίστηκε στη φάση του γκολ και στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε. Αυτό, σε συνδυασμό με την υποσυνείδητη οπισθοχώρηση όποιας ομάδας έχει στα χέρια της το επιθυμητό αποτέλεσμα, έφερε το Ιράν πιο μπροστά στο γήπεδο, αλλά οι φάσεις δεν υπήρχαν. Στο 52’ ο Γκόντος είχε μια κεφαλιά άουτ, όμως χρειάστηκε να έρθει το τελευταίο κομμάτι του αγώνα για να απειλήσει ακόμα μια φορά το σύνολο του Κάρλος Κεϊρόζ. Στο 92’ ο Τέρνερ μπλόκαρε με υπερένταση και στο 93’, με το άγχος να κυριεύει τις ΗΠΑ, ο Πουραλιγκάν