Πρόκριση με «τριάρα» για την Νιγηρία

Η Νιγηρία  νίκησε εύκολα το  Σουδάν με  3-1, και προκρίθηκε  στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής

Δεύτερη νίκη, σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο, πέτυχε η Νιγηρία, που επιβλήθηκε 3-1 του Σουδάν και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Μόλις στο τρίτο λεπτό, οι Νιγηριανοί είχαν φροντίσει να ανοίξουν το σκορ. Από εκτέλεση πλαγίου, η μπάλα έφτασε στον Μόουζες Σιμόν, εκείνος την έστρωσε στον Τσουκουέζε και ο ακραίος φορ της Βιγιαρεάλ πλάσαρε για το 1-0. Στο 20′ ο Εντιντί σημάδεψε δοκάρι και έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Δέκα έξι λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Αβονίγι να σημαδέψει το δοκάρι, με τους Νιγηριανούς να κυριαρχού και να χάνουν και άλλη ευκαιρία, στο 41′, με τον Αρίμπο. Τελικά, με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, η Νιγηρία βρήκε και δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ακολούθησε καραμπόλα και ο Αβονίγι, με το κεφάλι σκόραρε για το 2-0. Τριάντα τέσσερα δευτερόλεπτα, μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Νιγηρία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Σιμόν έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Αβονίγι, βρέθηκε σε θέση βολής και δεν αστόχησε για το 3-0, με τον ακραίο φορ της Ναντ να έχει και ασίστ και γκολ. Στο 70ο λεπτό, η εθνική ομάδα του Σουδάν μείωσε σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κιντίρ.