Στον τελικό με ανατροπή έπος η Γαλλία

Κάνοντας επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 του Βελγίου και να εξασφαλίσει θέση στον μεγάλο τελικό του Nations League, όπου και θα αντιμετωπίζει την Ισπανία.

Οι Βέλγοι ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και σε διάστημα τριών λεπτών βρέθηκαν με δύο γκολ μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 37’ ο Καράσκο και στο 40’ ο Λουκάκου διαμόρφωσαν το 2-0.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι «τρικολόρ» αντέδρασαν και στο 62’ ο Μπενζεμά μείωσε το σκορ. Επτά λεπτά αργότερα, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμπαπέ.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας έγινε… ροντέο. Στο 83’ το Βέλγιο σκόραρε με τον Λουκάκου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τελικά, στο 90’ ο Τεό Ερνάντεζ ήταν εκείνος που ολοκλήρωσε την ανατροπή.