Έτσι ήρθε η σπουδαία πρόκριση του Απόλλωνα Πόντου μέσα στη Ρόδο (στα πέναλτι)

Διαγόρας Ρόδου και Απόλλων Πόντου αναμετρήθηκαν στην έδρα του πρώτου για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με την ομάδα της Καλαμαριάς να παίρνει την πολυπόθητη πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι (0-0, 2-4 πεν.).

Ο Απόλλων Πόντου ξεκίνησε πολύ δυνατά στο «Οικονομίδειο» και με το… καλημέρα έφτασε κοντά στο σκορ, αλλά ο Αθανασόπουλος νίκησε τον Αραβίδη.

Οι «Πόντιοι» πίεσαν ψηλά τον Διαγόρα, αλλά δεν κατάφεραν να τον αιφνιδιάσουν, παρά το γεγονός ότι είχαν την υπεροχή. Σταδιακά, ο «γηραιός» άρχισε να παίρνει… μέτρα στο γήπεδο, ανέβασε ψηλά τις γραμμές του και μετά το 15ο λεπτό, ισορρόπησε το παιχνίδι, περιορίζοντας αισθητά τα ατού των φιλοξενούμενων.

Ο Αραβίδης του Απόλλωνα έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για τους Θεσσαλονικείς, ενώ για τον Διαγόρα υπήρξε μία καλή φάση με τον Βουργουντζή.

Ο Διαγόρας βελτίωσε την εικόνα του μετά το 15’, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία στην εστία του Πίτκα.

Το β’ ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο και με μοναδική ευκαιρία αυτή του Λαϊουέλ για τον Διαγόρα. Οι «κυανέρυθροι» έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς την εστία τους, «βραχυκυκλώνοντας» τον Απόλλωνα Πόντου, που δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι, αν και μετά το 70ο λεπτό ανέβασε την απόδοση του.

Το παιχνίδι… οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί που ο Διαγόρας ήταν καλύτερος αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, οπότε η συνέχεια ήταν πέναλτι, στα οποία οι «κυανέρυθροι» λύγισαν.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1ο: Με το καλημέρα, πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Πόντου. Ο Καραμάνης έκανε λάθος πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Αραβίδη, ο οποίος με σουτ από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασόπουλο που απομάκρυνε με δυσκολία και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

20ο: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα. Ο Λαϊουέλ έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Βουργουτζή, όμως ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων άργησε να πλασάρει, δίνοντας την ευκαιρία στον Πατί να απομακρύνει σε κόρνερ.

34o: Μετά από ώρα μία καλή φάση για τους φιλοξενούμενους… Μετά από γύρισμα του Φράγκου, ο Αραβίδης μόνος του με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διαγόρα.

45ο: Αρκετά μακρινό σουτ του Αμπάνκουα, δεν ανησύχησε ο Αθανασόπουλος

51ο: Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα. Ο Λαϊουέλ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, ωστόσο ο Πίτκας με δύσκολη απόκρουση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ
97o: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα. Ο Τάτσης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μπούμπας με σουτ από την μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ

107ο’ Νέα καλή ευκαιρία για την ομάδα του Πάρη Ανδράλα. Ο Παπαϊωάννου βρήκε τον Παραστατίδη στη μικρή περιοχή, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.

109ο’: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντεσίνα, η μπάλα κατέληξε άουτ