Ανατροπή και πρόκριση για την ΑΕΚ!

Σκοράροντας στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 της Βόλφσμπουργκ, κάνοντας μάλιστα την ανατροπή.

Οι «κιτρινόμαυροι» με αυτόν τον τρόπο, πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, ένα χρόνο μετά την τελευταία της παρουσία εκεί.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ελέγχοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης. Έτσι με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μπουν σε θέση οδηγού, με τον Πέρβαν να αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι του Μάνταλου. Με το μομέντουμ να είναι υπέρ των Γερμανών, η Βόλφσμπουργκ κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να βγει στην επίθεση, δημιουργώντας θέματα στην αμυντική γραμμή της ΑΕΚ. Η υπεροχή των «λύκων» απέδωσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μεχμέντι να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Τσιντώντα.

Με τη επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, η ΑΕΚ προσπάθησε να γίνει ξανά δημιουργική, χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα μέχερι το 60’. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Καρέρα, πίεσαν περισσότερο και στο 64’ ο Σιμόες με ένα εξαιρετικό σουτ από τα τριάντα μέτρα έκανε το 1-1. Μετά το γκολ της ισοφάρισης, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις, με την ισοπαλία να παραμένει μέχρι τα τελευταία λεπτά. Και ενώ όλοι έβλεπαν την παράταση να πλησιάζει, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ με ωραίο δυνατό διαγώνιο τελείωμα, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.