Europa League: Νάπολι και Σοσιεδάδ προκρίθηκαν – Η βαθμολογία των ομίλων 

Συντάκτης: Share:

Στον όμιλο… φωτιά Σπαρτάκ Μόσχας και Νάπολι πήραν τις δύο πρώτες θέσεις, ενώ η Σοσιεδάδ «έπαιξε τα ρέστα της» στο 2ο γκρουπ, όπου με το εμφατικό 3-0 «έριξε» στην 3η θέση την Αϊντχόφεν και θα παίξει στα play off του Europa League.

 

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», όπου η Νάπολι επιβλήθηκε της… μισής λόγω κορονοϊού Λέστερ με 3-2 και πήρε την 2η θέση του 3ου ομίλου και το «εισιτήριο» για τα play off. Οι «αλεπούδες» (3η θέση) θα παίξουν μπαράζ για να συνεχίσουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι στο Conference League. Ο Μανωλάς μπήκε στο 78ο λεπτό αντί του Ντέμε.

 

Την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση από το 3ο γκρουπ για την επόμενη φάση της διοργάνωσης πήρε η Σπαρτάκ Μόσχας με το «διπλό» στη Βαρσοβία επί της Λέγκια (1-0), η οποία έμεινε 4η κι αποκλείστηκε.

 

Απέναντι στην ουραγό του 1ου ομίλου, Μπρόντμπι, η Σπάρτα Πράγας δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει με 2-0 και να πάρει το «εισιτήριο» για τα play off του Conference League, σε αντίθεση με τους Δανούς που αποκλείστηκαν.

 

Τα πράγματα στις δύο πρώτες θέσεις είχαν ξεκαθαρίσει από νωρίτερα και το αποψινό 1-1 στο ντέρμπι της Λιόν με την Ρέιντζερς δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς οι Γάλλοι είχαν ήδη προκριθεί απευθείας (ως πρώτοι) στους «16», ενώ οι πρωταθλητές Σκωτίας θα παίξουν στα play off για να συνεχίσουν στη διοργάνωση.

 

Στον «τελικό» για την 2η θέση του 2ου γκρουπ, η Σοσιεδάδ έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το ματς και με το 2-0 επί της Αϊντχόφεν, πήρε το «εισιτήριο» για τα play off του Europa League, ενώ οι Ολλανδοί (3η θέση) θα έχουν την ευκαιρία να συνεχίσουν στο Conference.

 

Την πρώτη θέση και το «εισιτήριο» για τους «16» είχε εξασφαλίσει η Μονακό και το 1-1 στην Αυστρία με την ουραγό Στουρμ Γκρατς δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον.

 

Αναλυτικά:

 

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Σπάρτα Πράγας-Μπρόντμπι 2-0 (43΄ Χάντσκο, 49΄ Χλόζεκ)

Λιόν-Ρέιντζερς 1-1 (49΄αυτ. Μπάσεϊ – 42΄ Ράιτ)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 6 αγώνες)

Λιόν 16

Ρέιντζερς 8

Σπάρτα Πράγας 7

Μπρόντμπι 2

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Σοσιεδάδ-Αϊντχόφεν 3-0 (43΄πεν,62΄. Οϊαρθάμπαλ, 90΄+3 Σόρλοτ)

Στουρμ Γκρατς-Μονακό 1-1 (7΄ Γιάντσχερ – 31΄ Βόλαντ)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 6 αγώνες)

 

Μονακό 12

Σοσιεδάδ 9

Αϊντχόφεν 8

Στουρμ Γκρατς 2

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Λέγκια Βαρσοβίας-Σπαρτάκ Μόσχας 0-1 (17΄ Μπακάεφ)

Νάπολι-Λέστερ 3-2 (4΄ Ουνάς, 24΄, 53΄ Ελμάς – 27΄ Έβανς, 33΄ Ντιούσμπερι-Χολ)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 6 αγώνες)

 

Σπαρτάκ Μόσχας 10

Νάπολι 10

Λέστερ 8

Λέγκια Βαρσοβίας 6

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Αντβέρπ-Ολυμπιακός 1-0 (7΄ Μπαλικβισά)

Φενερμπαχτσέ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (42΄ Μπερίσα – 30΄ Σο)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 6 αγώνες)

 

Άιντραχτ Φρ. 12

Ολυμπιακός 9

Φενέρμπαχτσε 6

Αντβέρπ 5

 

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Λάτσιο-Γαλατασαράι 22:00

Μαρσέιγ-Λοκομοτίβ Μόσχας 22:00

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)

 

Γαλατασαράι 11

Λάτσιο 8

Μαρσέιγ 4

Λοκομοτίβ Μ. 2

 

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Λουντογκόρετς-Μίντιλαντ 22:00

Μπράγκα-Ερυθρός Αστέρας 22:00

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)

 

Ερυθρός Αστέρας 10

Μπράγκα 9

Μίντιλαντ 8

Λουντογκόρετς 1

 

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Σέλτικ-Μπέτις 22:00

Φερεντσβάρος-Λεβερκούζεν 22:00

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)

 

Λεβερκούζεν 13

Μπέτις 10

Σέλτικ 6

Φερεντσβάρος 0

 

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Γκενκ-Ραπίντ Βιέννης 22:00

Γουέστ Χαμ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 22:00

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)

Γουέστ Χαμ 13

Ντιναμό Ζάγκρεμπ 7

Γκενκ 5

Ραπίντ Βιέννης 3