Ολυμπιακός – Καραμπάγκ 0-3: Από ήττα σε ήττα στην Ευρώπη οι “ερυθρόλευκοι”

Οι Ερυθρόλευκοι γνώρισαν ακόμα μία ήττα στο φετινό Europa League, αυτή τη φορά από την Καραμπάχ στο Καραϊσκάκης, φτάνοντας τα 12 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη στην Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε νέα ήττα αυτή τη φορά από την Καραμπάγκ εντός έδρας με 3-0 (όπως και με τη Φράιμπουργκ) και έτσι η ομάδα του Μίτσελ έμεινε χωρίς ευρωπαϊκή νίκη στα 8 παιχνίδια που έχει δώσει το 2022-23.

Μάλιστα πλέον το σερί ηττών των ερυθρόλευκων έφτασε τα 12 παιχνίδια, μαζί με την περσινή χρονιά, με πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες, σε ένα αρνητικό σερί που δε λέει να σπάσει.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Καραμπάγκ να σκοράρει νωρίς στο παιχνίδι, αλλά το γκολ να ακυρώνεται μέσω VAR.

Οι Αζέροι κράτησαν εύκολα το «0» από εκεί και πέρα και στο δεύτερο ημίχρονο “καθάρισαν” τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους: στο 49΄ ο Ροντρίγκες μπήκε με προσποιήσεις στην περιοχή, από αριστερά, αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μαρσέλο πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη, στο ντεμπούτο του Βραζιλιάνου άσου στα «ερυθρόλευκα». Στο 64΄ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από προβολή του Μασούρα μετά από σουτ του Μαρσέλο, αλλά ο Έλληνας επιθετικός ήταν οφσάιντ. Ο Ολυμπιακός ρίσκαρε δίνοντας χώρους και το πλήρωσε στο 68΄, όταν η Καραμπάγκ βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Οβούσου πλάσαρε για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν γρήγορα αλλά στάθηκαν άτυχοι, με τη σέντρα-σουτ του Μασούρα να χτυπά στο δοκάρι του Mαγκομενταλίγεφ (71΄), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζολάκης έκανε σπουδαία απόκρουση στο σουτ του Κάντι.

Με τον Σισέ να μην ξέρει «που πατά και που βρίσκεται», δίνοντας μπάλα στους αντιπάλους του σε δύο περιπτώσεις, ο Σενεγαλέζος έκανε δώρο το 0-2 στην Καραμπάγκ, που σκόραρε με τον Βέσοβιτς στο 82΄ μετά το «δώρο» του Αφρικανού αμυντικού.

Το μαρτύριο, όμως, είχε και συνέχεια για τους φίλους του Ολυμπιακού, που είδαν τον Σεϊντάεφ στο 86΄ να σουτάρει, την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Τζολάκη, για τη δεύτερη συνεχή ήττα του Ολυμπιακού στο γήπεδό του με το ίδιο σκορ, μετά την Φράιμπουργκ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ίρφαν Πελίτο (Βοσνία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βαλμπουενά – Τζαφαργκουλίεφ, Σεϊντάεφ, Γκαράγεφ

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Άβιλα, Βρσάλικο, Σισέ (83΄ Βαλμπουενά), Ρεάμπτσιουκ, Εμβιλά, Κουντέ (74΄ Χουάνγκ), Μπουχαλάκης (60΄ Μαρσέλο), Ροντρίγκες (60΄ Μασούρας), Μπιέλ, Ουί Τζο (74΄ Αμπ. Καμαρά).

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ (Γκούρμπαν Γκουρμπάνοφ): Mαγκομενταλίγεφ, Βέσοβιτς (90΄+1 Χουσεΐνοφ), Μουσταφαζάντε, Μπ. Χουσεΐνοφ, Τζαφαργκουλίεφ (46΄ Μπαϊράμοφ), Γκαράγεφ, Ρίτσαρντ Αλμέιδα (65΄ Ρομαό), Κάντι, Αντράντε (65΄ Σεϊντάεφ), Ζουμπίρ, Οβούσου (90΄+1 Όζομπιτς)