Πέρασε στα πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ – Εκτός η Ανόρθωση

Οι τρεις πιθανοί αντίπαλοι του ΟΦΗ

Μια πρόκριση και έναν αποκλεισμό μέτρησε η Κύπρος σήμερα στους αγώνες του τρίτου προκειματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Ανόρθωση δείχνοντας μεγάλα κενά στην άμυνα και νεκρά διαστήματα γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Βασιλεία.  Βίντμερ και Κάμπο έδωσαν γρήγορο προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον αυτογκόλ του Χαμπαρντουμιάν να κάνει το 3-0. Η απάντηση για τους Κύπριους ήρθε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Βργκοτς. Στο 66’ ο Κβιλίτάια μείωσε ακόμα περισσότερο, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφερε ποτέ να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά από ένα… τρελό αγώνα που κρίθηκε στα πέναλτι έκαμψε την αντίσταση της Ζρινιέσκι. Στο 4-1 η διαδικασία των εκτελέσεων, με την κανονική διάρκεια και την παράταση να ολοκληρώνεται στο ισόπαλο 2-2.