Πρώτη και αήττητη η Αϊντραχτ, αποκλείστηκε η Λέστερ: Η δράση του Europa League

Η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης έφυγε αλώβητη από το «Σουκρού Σαράτσογλου» και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου του Ολυμπιακού, την ώρα που η Λέστερ «υποβοβάστηκε» στο Conference League μετά την ήττα της από την Νάπολι με 3-2.

Από την αρχή είχε την κατάσταση στα χέρια της και δεν είχε σκοπό να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Η Φρανκφούρτη ολοκλήρωσε αήττητη την πορεία της στον 4ο όμιλο του Europa League και πήρε τον βαθμό που ήθελε για να φτάσει στην αήττητη πρωτιά.

Η Αϊντραχτ προηγήθηκε με γκολ του Τζιμπρίλ Σο (29’) και παρότι η αδιάφορη Φενέρ έπαιξε στα ίσα το παιχνίδι, κατάφερε να πετύχει τον στόχο της.

Η Μπερίσα που είδε ένα γκολ του να ακυρώνεται στο 14ο λεπτό, πήρε το αίμα του πίσω λίγο πριν το ημίχρονο, αφού εκμεταλλεύτηκε λάθος του Χασέμπε και ισοφάρισε σε 1-1 (42’).

Οι δύο ομάδες πήραν ελάχιστα ρίσκα στην επανάληψη και το 1-1 έμεινε ως το τέλος, με τους Γερμανούς να τερματίζουν στην κορυφή του ομίλου του Ολυμπιακού και να προκρίνονται στους 16.

Πρόκριση θρίλερ και για την Νάπολι που σε ένα εκπληκτικό ματς επικράτησε με 3-2 της Λέστερ και την έστειλε στο Europa League, ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ ξέσπασε απέναντι στην Αϊντχόφεν (3-0) και πήρε κι αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των απογευματινών αγώνων του Europa League έχουν ως εξής