Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Άιντραχτ ο Ολυμπιακός

Την πρώτη του ήττα στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε ο Ολυμπιακός, χάνοντας με 3-1 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης λίγες ημέρες πριν το ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Οι Γερμανοί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν σαφώς καλύτεροι, έχοντας την κατοχή της μπάλας, απειλώντας σε δύο περιπτώσεις την εστία των «ερυρολεύκων». Στο 25’ η ομάδα της Φρανκφούρτης κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με τον Μπορέ να εκτελεί σωστά το πέναλτι που κέρδισε από τον Σισέ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ τον Ελ Αραμπί. Στα επόμενα λεπτά, η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, με τους γηπεδούχους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να έχουν δοκάρι. Στην επόμενη φάση η Άιντραχτ κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με τον Τουρέ να σκοράρει μετά από εξαιρετική ομαδική ενέργεια.

Η κυριαρχία των Γερμανών συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Κάμαντα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ μετά από την κακή αντίδραση του Βατσλίκ στο σουτ του Πασιένσια. Με την πάροδο του χρόνου ο Ολυμπιακός ισορρόπησε αλλά δεν κατάφερε να μειώσει, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο 3-1.