Ανεβαίνει ο ΑΟΤ 2-0 τον Αιγινιακό

Ο ΑΟ Τρίκαλα ανέκοψε την ανοδική πορεία του Αιγινιακού κερδίζοντας με σκορ 2-0 και βελτίωσε σημαντικά την θέση του στην βαθμολογία.

Οι Τρικαλινοί έκλεισαν έτσι νικηφόρα την χρονιά και ατενίζουν με αισιοδοξία την συνέχεια με την ανάληψη και της νέας διοίκησης.

Οι Θεσσαλοί  πέτυχαν την τρίτη νίκη στην έδρα τους  χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, αλλά ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια σε αντίθεση με τους παίκτες του Αιγινιακού που κλώτσησαν τις ευκαιρίες .Το συγκρότημα του Θωμά Γράφα  μπήκε καλύτερα στο ματς, χωρίς να έχει δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή μπροστά στα καρέ του Καραγκιόζη.

Αντίθετα οι Μακεδόνες σε δύο περιπτώσεις έφτασαν κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχουν. Αρχικά στο 24΄, με το σουτ του Πολύζου  που έφυγε  λίγο άουτ από το τέρμα του Ταϊρη και εν συνεχεία στο 37΄ με τον Μαρκόφσκι να βγαίνει τετ α τετ με τον Ταϊρη τον τελευταίο να τον νικά.Στο διάστημα 40΄-43΄ οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι με τους Καπό και Έππα, με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.Στο 39′ο  Μακρίδης πέρασε τον Καπό που σούταρε αλλά ο Καραγκιόζης με τη βοήθεια του δοκαριού, απέκρουσε. Στο 42′ ο Έππας έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Ταΐρη.

Στο β΄ ημίχρονο τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 77΄ έκαναν το 1-0, χάρη σε σουτ του Καπού. Στο 93΄ο ′ Συμελίδης με σουτ σφράγισε την νίκη των Τρικαλινών γράφοντας το 2-0Ο διαιτητής Νταούλας (Δυτικής Αττικής) έδειξε κίτρινες κάρτες στους Συμελίδη, Νιάρο – Πέριτς, Γιαλαμούδη

ΤΡΙΚΑΛΑ: ( Θωμάς Γράφας):Ταΐρης, Πάνος, Νιάρος, Συριόπουλος, Τσιάρας, Γκατσολάρι (64′ Γιουκαρής), Γκουγκούδης, Τριανταφυλλάκος, Μακρίδης (53′ Συμελίδης), Σταματάκος (83′ Κούλπας), Καπός.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Μιρσάντ Γιόνους):Καραγκιόζης, Γιαλαμούδης, Προσκυνητόπουλος, Πετρούσης, Στάνιτς, Πολύζος, Πιαστόπουλος, Μαρκόφσκι (79′ Τοπαλίδης), Πέριτς, Παπαδόπουλος (90′ Ζανάκης), Έππας (86′ Κουμάντο).